Zhutňovanie pôdy vibračnou nohou či doskou – kvalitne a efektívne

Zhutňovanie pôdy vibračnou nohou či doskou – kvalitne a efektívne

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zhutňovanie pôdy, uhutňovanie zeminy, či vibračné utláčanie hliny – pod týmito výrazmi si môžeme predstaviť spevňovanie podkladovej plochy vhodným vibračným zariadením. Na zhutňovanie pôdy používame na väčšie plochy vibračný valec alebo vibračnú dosku (vibračná žaba), na menšie a užšie priestory zas vibračný pech (vibračná noha).

vibrovanie zeminy s vibračnou doskou
Vibrovanie – utláčanie pôdy/štrkového násypu ako podkladovej vrstvy pre podlahy či zámkovú dlažbu.

Načo je zhutňovanie pôdy dobré?

Plánujete postaviť základy na dom, chalupu, garáž, príjazdovú cestu či chodník? V tom prípade sa určite stretnete so spevňovaním podkladovej plochy – zhutňovaním vibráciami, ktoré má za úlohu zamedziť v neskoršom období pohybu podkladovej plochy či jej prepadu a preto je dôležité tento úkon vykonať správne- čo je najmä v našom záujme aby sme sa vyhli ďalším nákladom na prípadnú rekonštrukciu.

Vibrovanie pôdy vibračnou žabou
Vibrovanie pôdy vibračnou nohou – využíva sa najmä vo výkopoch, kde sú stiesnené podmienky na manipuláciu.

Ako príklad zlého zhutnenia pôdy môžeme uviesť väčšinu “záplat” na slovenských cestách – po tom čo cestu rozkopú a následne opätovne zalepia asfaltom sa tento nový asfalt zvykne prepadnúť a vznikne nerovnosť na vozovke. Napriek tomu, že cestári zvyknú rozkopanú hlinu utlačiť či už vibračným pechom alebo vibračnou doskou, no v drvivej väčšine prípadov to robia zle. V čom robia chybu a ako uvibrovať pôdu tak aby bola dostatočne zhutnená?

V prvom rade si treba uvedomiť, že každá vibračná doska či vibračná noha má určitú váhu a dokáže vyvinúť určitý vibračný tlak, pomocou ktorého dochádza k zhutňovaniu zeminy. Sila tlaku, ktorú dokáže vibračné zariadenie vyvinúť ovplyvňuje účinnú hĺbku do ktorej vibrácie prenikajú. To znamená, že je potrebné materiál vrstvovať a postupne po jednotlivých vrstvách utláčať, vyplniť jamu hlinou a len zvrchu ju uvibrovať rozhodne nestačí – aj keď sa to tak po ukončení práce javí.

Vibrovanie zeme pomocou vibračnej dosky
Utláčanie piesku či štrku pomocou vibračnej platne – postupným vrstvovaním a vibrovaním dosiahneme pevný a nehybný podklad na ktorý následne veľmi ľahko položíme zámkovú dlažbu či asfalt.

Kúpiť či požičať vibračnú nohu alebo dosku?

V tomto prípade je namieste otázka-  plánujete zhutňovacie práce vykonávať pravidelne alebo sa jedná o jednorázovú alebo len občasnú záležitosť? V tom prípade je odpoveď jasná – požičajte si vibračnú žabu alebo vibračnú platňu v požičovni náradia (napr. na Orave a Liptove si môžete požičať vibračné stroje u nás v Požičovňa náradia Orava a Liptov). Ceny takýchto strojov začínajú v rádoch stoviek (nie značkové) až tisícov eur (Bomag, Amman, Wacker Neuson a pod.), nehovoriac o nutnosti pravidelného servisovania a údržby.

 

Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Pin Share
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Leave a Reply