Zemné vruty -kotvenie do zeme rýchlo a lacno

Zemné vruty -kotvenie do zeme rýchlo a lacno

Zemné vruty alebo aj kotviace zemné skrutky sú cenovo dostupnou alternatívou k betónovým základom pre drobné drevené stavby ako zimná záhrada, drevená terasa, či prístrešok na ňu alebo prístrešok na drevo.

Ako kotviť do zeme pomocou zemných vrutov?

Kotvenie do zeme pomocou zemných skrutiek je jednoduché a rýchle. Odporúčame dodržať tento postup:

  1. Určíme si miesta kde budeme zemné skrutky zavŕtavať
  2. Vykonáme tzv. prieskumné vrty – tieto môžeme urobiť pomocou dlhého SDS+ vrtáka, ktorý sa štandardne používa na vŕtanie do betónu či muriva. Uchytiť ho môžete aj do bežnej aku skrutkovačky (odporúčame aspoň s 18V batériami, prípadne do elektrickej vŕtačky):
Pri montáži zemného vrutu používame 20x1000mm SDS+ vrták na vykonanie prieskumného vrtu do zeme. Vďaka prieskumnému predvŕtaniu zistíme či nám pri montáži zemnej skrutky nebude pri krútení do zeme zavadzať kameň či koreň stromu. Montáž skrutky je vďaka predvŕtaniu jednoduchšia- špic vchádza do zeme lahšie a nekrúti ho do strany.

3. Montáž zemnej skrutky – krútením do zeme prevedieme pomocou roxorovej tyče, ktorú prestrčíme cez dve diery, ktoré sa nachádzajú tesne pod kotviacou časťou zemného vrutu:

Montáž zemného vrutu pomocou roxorovej tyče
Montáž zemného vrutu na záhrade

4. V prípade, že zemný vrut montujeme do tvrdšej zeme, môžeme si pomôcť dlhším hranolom, ktorým zväčšíme montážnu páku. Zemnú skrutku zatočíme do zeme čo najhlbšie, takmer po kotviacu časť.

zemná skrutka montáž

Kde všade môžeme využiť zemné vruty?

-stavba drevenej terasy

  • -stavba prístrešku na drevo či auto
  • kotvenie pletivových stĺpikov do zeme pre oplotenie
  • kotvenie plotových stĺpikov pri ťahaní viniča
  • stavba detského ihriska – ukotvenie detského domčeka či hojdačky do zeme
  • kotvenie kurína do zeme

Kde nedoporučujeme použitie zemných vrutov?

Kotvenie drevostavieb pomocou zemných vrutov nedoporučujeme do nových násypov hliny, ktorá ešte nestihla “usadnúť”, prípadne do pieskovitých či močaristých plôch, ktoré sú nestabilné.

Použitie zemných vrutov vo svahoch, kde hrozí riziko zosuvu je možné, no každý prípad musí individuálne zvážiť statik, ktorý na základe zemnej sondy určí vhodnosť použitia zemných skrutiek.

Aký zemný vrut zvoliť pre vašu stavbu?

Pri výbere zemného vrutu nás zaujímajú najmä čo do neho budeme kotviť – vybrať si môžete medzi zemnými vrutmi vhodnými na plotové stĺpiky (tie bývajú štandardne s univerzálnym priemerom 68mm, do nich viete vložiť aj užšie plotové stĺpiky, napríklad 38mm či 48mm), alebo zemnými vrutmi vhodnými na drevené hranoly. Pokiaľ sa chystáte stavať z drevených hranolov, je vhodné zvoliť zemný vrut podľa hrúbky dreva. Pokiaľ drevo na stavbu ešte nemáte a chcete si kúpiť zemné vruty vopred, odporúčame kúpiť nastaviteľné zemné vruty, ktoré majú rozsah kotvenia nastaviteľný, štandardne v rozpätí 80-160mm. Tieto zemné skrutky nastavíte pri stavaní na potrebnú šírku pomocou utiahnutia skrutiek.

Kde kúpiť zemné kotviace vruty?

Zemné kotviace skrutky nekúpite v každom železiarstve no môžete si ich pohodlne objednať cez internet – internetové železiarstvo SPOJAK.sk patrí medzi najväčších predajcov zemných vrutov na Slovensku – v ponuke drží rôzne veľkosti a určite si vyberiete vhodné pre vašu stavbu.

Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Pin Share
No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.