Vrtáky a sekáče – aké uchytenie zvoliť?

Vrtáky a sekáče – aké uchytenie zvoliť?

Vrtáky a sekáče – nie je uchytenie ako uchytenie

Myslíme, že je namieste spraviť raz a navždy poriadok a zorientovať sa  v rôznych dostupných druhoch uchytení vrtákov či sekáčov do vŕtačiek a kombinovaných kladív či zbíjačiek.

Vo všeobecnosti u nás poznáme štyri druhy uchytení vrtákov či sekáčov a to:

  1. Úchyt vrtákov s valcovitou stopkou resp. zrezanou valcovitou stopkou – najčasteješie sa s týmto uchytením stretneme pri vrtákoch určených do kovu (HSS) či dreva (špirálovitý vrták, lopatkový vrták, zahlbovací vrták) avšak domáci majstri často siahnu aj po vŕtáku do muriva s týmto uchytením. Spravidla potrebujeme na upevnenie vrtáka kľúč na vŕtačku – výnimku tvoria hlavy s rýchloupínaním.
vrtáky s valcovitou stopkou
vrtáky hss cobalt s valcovitou stopkou

2.SDS+ (SDS Plus) – toto uchytenie sa využíva výlučne na vŕtáky do betónu a stavebných materiálov a na sekáče pre malé pnemumatické kladivá. Výhodou tohto typu úchytu je najmä možnosť rýchleho nasadenia či výmeny vrtáka alebo sekáča bez použitia kľúča. Vrtáky s týmto uchytením vyrába väčšina výrobcov do priemeru 26mm.

SDS Max vs SDS+
Porovnanie SDS Max a SDS Plus uchytenia

3. SDS Max je uchytenie, ktoré sa využíva na kombinovaných kladivách a búracích kladivách väčšieho “kalibru”. Vyzerá a funguje na rovnakom príncipe ako SDS plus, samozrejme je rozmerovo väčšie a aj vrtáky sú dostupné vo väčšch priemeroch (16-52mm).

4. 28 milimetrový 6-hran – uchytenie určené pre sekáče na ťažké zbíjacie a búracie kladivá bez funkcie vŕtania. Jedná sa o masívne uchytenie v tvare šesťhranu. Sekáče s týmto uchytením sú určené na ťažké búracie práce, kde je vyžadovaná mohutná energia úderu.

Dvadsaťosem milimetrový šesťhran
Šesťhranné uchytenie s priemerom 28mm

Pokiaľ potrebujete vrták do kovu, do betónu, či do dreva, alebo sekáč na malú či veľkú zbíjačku, zastavte sa u nás v kamenných obchodoch Krupa Kajo Dolný Kubín a Krupa Kajo Liptovský Mikuláš, alebo nazrite do nášho eshopu.

Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Pin Share
No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Leave a Reply