Údržba kosačky pred zimou

Údržba kosačky pred zimou

Ako zazimovať kosačku po sezóne? Údržba kosačky pred zimou

S končiacou sa  jeseňou sa končí sezóna údržby trávnika a je dobré myslieť na zazimovanie kosačky a iného záhradného náradia, ktoré v zime oddychuje. Takáto údržba po sezóne môže predĺžiť životnosť vašich strojov niekoľkonásobne – správnym vyčistením zabránite korózii na najviac opotrebovávaných miestach a vaša kosačka bude štartovať ako nová aj po rokoch.

TIP: kosačku čistíme vždy vo vodorovnej polohe – vyhneme sa tak neželanému vytečeniu oleja, ktorý nám môže zaniesť filter

  1. Kosačku postavíme na rovnú plochu (v servise máme na to uspôsobený prípravok, pomocou ktorého si zdvihneme kosačku nad hlavu) a vyčistíme ju od zostatkov trávy – najskôr mechanicky, potom vlhčenou handričkou – prípadne vystriekať hadicou alebo vapkou, necháme chvíľu vyschnúť a následne ju vyutierame do sucha handrou.

    vymena oleja v kosačke
    V minulosti boli na kosačkách častokrát umiestnené vypúšťacie ventily – šróby cez ktoré ste mohli vypustiť olej z motora. Dnes sa na to najčastejšie využívajú sady na výmenu oleja – pumpičky pomocou ktorých olej vytiahnete a nádobka do ktorej ho následne vypustíte.
  2. Údržba motora kosačky v sebe zahŕňa niekoľko krokov – kontrola a vyčistenie vzduchového filtra (v prípade silného znečistenia či poškodenia aj jeho výmena), kontrola, vyčistenie prípadne ak je poškodená tak výmena zapaľovacej sviečky, fyzické vyčistenie motoru od olejov a iných nečistôt – v tomto smere sa nám najviac osvedčil vysokotlakový čistič s chemickým odmastňovačom a následný vyúkanie stroja kompresorom.

    praktická sada na jednoduchú výmenu oleja v kosačke
    Servisná sada na výmenu oleja v kosačke či záhradnom traktore

Olej v kosačke meníme vždy pred každou sezónou, alebo po odkosení 100 motohodín.

údržba kosačky - výmena palivového a vzduchového filtra
Zanedbanie výmeny filtrov môže viesť k zníženej funkčnosti stroja.

3. Na benzínových motoroch kosačiek na trávu, záhradných traktoroch alebo inej záhradnej technike sa používa najčastejšie vzduchový filter papierový alebo molitánový. Pravidelným čistením počas sezóny predĺžite životnosť vzduchového filtra. Vzduchový filter sa ale dokonale vyčistiť nedá a je nutné ho vymeniť. Ak motor nebude mať dostatok vzduchu, prejaví sa tento jav na napr. na jeho nepravidelnom chode, nedostatkom výkonu a prípadne úplným vyhasnutím.

4. Odstránenie paliva z nádrže napr. pomocou injekčnej striekačky pred uskladnením je naozaj vhodné – ak totiž ponecháte palivo v nádržke v priebehu zimy, kosačka môže na jar zle štartovať (alebo nemusí vôbec), pretože benzín vodnatie. Možnou alternatívou je pridať do paliva aditívum, ktoré mu predlžuje životnosť. Majte na pamäti, že čerstvému benzínu sa však nič nevyrovná.

5. Kontrola noža – aj nôž na kosačke vyžaduje údržbu. Je vhodné ho pravidelne čistiť od zaschnutej trávy napríklad drôtenou kefou a pred zazimovaním vyčistiť olejom, napr. WD-40 mazivo aby sme zabránili korózii. Je vhodné ho udržiavať ostrý- na to je ideálna doba práve zima, kedy kosačka nebude chýbať v záhrade.

Pozor – nôž dávajte ostriť len do špecializovaných prevádzok – je nutné zachovať jeho vyváženie, inak môžete kosačku nenávratne poškodiť.

Uskladnenie a údržba kosačky na zimu

Ideálne  je kosačku na trávu, záhradné traktor alebo inú záhradnú techniku prikryť do suchej pokiaľ možno bezprašné miestnosti kde aj v tuhých mrazoch neklesá pod 0 ° C. Toto je obzvlášť dôležité u všetky záhradnej techniky, ktorá je vybavená batériou. Kosačku skladujte v “normálnej polohe” – v žiadnom prípade ju nevešajte, nenakláňajte ani inak nepodpierajte. Pri skladovaní vždy postupujte podľa návodu na obsluhu, ktorý ste dostali pri kúpe stroja od výrobcu.

 

 

Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Pin Share
No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Leave a Reply