Požičať náradie alebo kúpiť? Kedy sa čo oplatí?

Požičať náradie alebo kúpiť? Kedy sa čo oplatí?

1 of 4

Plánujete renováciu pivnice, chystáte sa búrať a prestavovať kúpeľňu či plánujete terénne úpravy na záhrade? Napríklad aj na takéto ale aj iné práce potrebujete vhodné náradie a príslušenstvo s ktorým nielenže prácu zvládnete oveľa jednoduchšie ale aj rýchlejšie. A ako vieme- v dnešnej dobe je čas drahý. Poďme sa spolu pozrieť na to, kedy, ako a prečo sa oplatí si požičať náradie z požičovne namiesto jeho kúpy.

Kedy požičať náradie z požičovne?

požičovňa náradia

Požičovne stavebného či záhradného náradia nie sú na Slovensku ničím novým, no v posledných rokoch zažívajú značný nárast -vznikajú nové požičovne a zároveň rastie celková ponuka náradia a príslušenstva v už zabehnutých požičovniach – práve tento rast je spôsobený trendom náradie si požičať a nie kúpiť. Kedy sa oplatí teda náradie požičať? Určite v prípadoch kedy:

 • plánujete s týmto náradím jednorázový úkon
 • pracujete s náradím občas no aj keď stojí tak si vyžaduje údržbu (kosačka/ vertikulátor)
 • chatárčite či chalupárčite ďalej od domova – voziť si tam všetko potrebné náradie stojí veľa starostí a skladovaním ho na chate riskujete jeho odcudzenie
 • pre prácu, ktorú sa chystáte potrebujete výkonný stroj, ktorého kúpa sa vám nevyplatí
 • nechcete mať starosti so servisovaním a údržbou náradia
 • potrebujete nárazovo viac strojov ako sa vám oplatí kúpiť (napr. stavba záhradného prístrešku – jeden aku skrutkovač vám nestačí a ďalší sa kupovať neoplatí…)

Tých situácií kedy sa oplatí náradie radšej požičať ako kúpiť je určite viac a vždy záleží na konkrétnych okolnostiach, poďme sa ale pozrieť aké výhody má požičať si náradie.

2 of 4

Výhody požičaného náradia

 • žiadna údržba, čistenie a servisovanie – všetko za vás vybaví požičovňa
 • odborné poradenstvo – dostanete náradie, ktoré výkonovo bude sedieť vašim potrebám
 • žiadne riziko, že vám náradie odcudzia ak ho necháte ležať v garáži či záhradnom domčeku
 • žiadne riziko, že poškodíte náradie požičané od suseda
 • ušetriť môžete napríklad na príslušenstve – množstvo požičovní ponúka príslušenstvo k náradiu za zvýhodnené ceny

Čo všetko si môžem v požičovni náradia požičať?

Požičovne stavebných a záhradných strojov a náradia ponúkajú široký výber rôznych strojov a zariadení. Medzi najčastejšie požičiavané náradie patria sekacie a búracie kladivá, vŕtačky, uhlové brúsky (flexky), vibračná technika ako vibračná noha či vibračná doska, vibrátor na betón, prípadne záhradné stroje ako krovinorez, kultivátor či vertikulátor. Tie lepšie požičovne ponúkajú možnosť zapožičať si ďaleko širšiu škálu náradia – častokrát aj veci ako pištoľ na chemickú maltu, kliešte na viazanie drôtu, laserovú techniku a pod.

Pozrite si ponuku:

požičovna náradia KRUPA KAJO, Dolný Kubín, Orava

požičovňa náradia SPOJAK.sk Liptovský Mikuláš, Liptov

3 of 4

Čo ak som potrebný stroj či náradie nenašiel v ponuke vašej požičovne?

Naša požičovňa sa snaží vyjsť v ústrety naším zákazníkom- postupne rozširujeme našu ponuku a aj vďaka vám – naším zákazníkom, vieme aké náradie do nej zaradiť. Nebojte sa nás opýtať či plánujeme daný stroj zaradiť do požičovne, častokrát tak urobíme.požičovňa náradia KRUPA KAJO

Na čo si dať pri požičiavaní náradia pozor?

Ideálne je sa vždy pred požičaním náradia poradiť o účele na aký má byť použité. Často sa stáva, že menej skúsení zákazníci prídu vypožičať stroj, ktorý nie je vhodný na prácu, ktorú potrebujú vykonať. Skúsení zamestnanci vám pomôžu s výberom správneho náradia a zaškolia vás v jeho používaní. Môžete sa tak vyhnúť zbytočným poškodeniam požičaného náradia a zároveň budete pracovať efektívne.

Ďalšia vec, na ktorú si dajte pozor je, že pri plánovaní prác berte do úvahy aj sezónnosť. Stroje ako kultivátor či vertikulátor sú na jar a jeseň vysoko vyťažované – počas sezóny odporúčame vytvoriť rezerváciu.

Posledná vec, na ktorú dlhodobo upozorňujeme zákazníkov – POZOR NA SKRYTÉ POPLATKY A POKUTY – z pohľadu požičovne je rozdiel, či stroj, ktorý máte požičaný vypovedá službu (čo sa prakticky nedá vylúčiť u žiadneho náradia) alebo ho pokazíte neodborným či nedbalým používaním. Množstvo požičovní nerozlišuje, či došlo k poškodeniu stroja zlým používaním alebo nie, ak stroj pokazíte platíte jeho plnú opravu – v dobrých požičovniach – ako aj u nás posudzujeme dôvod poškodenia.

Čo všetko mi treba pre požičanie náradia?

Požičať si náradie nie je nič zložité – pri požičiavaní náradia si zo sebou doneste dva doklady (napr. občiansky a vodičský preukaz).

Zároveň vám odporúčame vopred kontaktovať požičovňu a informovať sa či za náradie, ktoré sa chystáte požičať berú finančné vratné zálohy. Tie sa môžu pohybovať od niekoľko eur (u malých položiek) až po niekoľkosto euro (pri drahších položkách).

4 of 4

Automatizované požičovne náradia

Automatické alebo automatizované požičovne náradia sú novým, no postupne rastúcim trendom. Naša spoločnosť prevádzkuje automatizované požičovne na Slovensku a v Česku (kontaktujte nás pre viac informácií)

O výhodách automatizovaných požičovní sa môžete dočítať tu.

Jedná sa o automaty, ktoré sú umiestnené (väčšinou) vo veľkých firmách a fabrikách, ktoré fungujú v režime 24/7. Zamestnanci týchto firiem majú možnosť kedykoľvek z výdajného automatu požičať si náradie, ktoré potrebujú prostredníctvom prístupovej karty (je možné využiť firmou už používané prístupové karty). Takéto automatizované požičovne šetria firemné náklady na náradie (nepotrebujete náradie pre každú smenu – všetky smeny môžu využívať zdieľané stroje), sprehľadňujú prácu – zamestnávateľ aj požičovňa majú prehľad o vyťaženosti strojov a intervaloch výpožičiek (nedochádza k zamestnaneckým “výpožičkám” bez vedomia vedenia firmy a pod.). Vďaka automatizácii je oveľa jednoduchšie sledovať stav strojov a v prípade potreby na základe analýzy ich obmeniť za výkonnejšie.

Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Pin Share
No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Leave a Reply