Povinná výbava auta – neplaťte zbytočne pokuty

Povinná výbava auta – neplaťte zbytočne pokuty

Povinná výbava auta je predpísaná Vyhláškou Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky z 3. novembra 2009 (§ 16 vyhlášky), ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách.

Poďme sa teda pozrieť na to, čo by ste v aute zo zákona mali mať a čo už nemusíte.

Autolekárnička – patrí medzi najdôležitejšie predmety povinnej výbavy. Autolekárničky dostupné v predajniach na Slovensku vo väčšine prípadov spĺňajú zákonné požiadavky.

autolekárnička

Tip: Pri kúpe pozor na dátum expirácie autolekárničky.

Náhradné koleso a pneumatiky

  • náhradné koleso s diskom a s náhradnou pneumatikou predpísaného druhu a rozmeru
  • kľúč na matice alebo na skrutky kolies a príručný zdvihák s nosnosťou rovnajúcou sa aspoň zaťaženiu najviac zaťaženej nápravy vozidla alebo rovnajúcou sa hmotnosti zdvíhanej časti vozidla z najväčšej prípustnej celkovej hmotnosti vozidla pri zdvíhaní tejto časti spôsobom určeným výrobcom na použitie zdviháka
  • toto nariadenie sa nevťahuje na vozidlá so špeciálnymi pneumatikami umožňujúcimi dojazd aj na kolese s defektom, vozidlá, ktoré sú vybavené pnemumatikami na bezmontážnu opravu defektu

Minimálny dezén pneumatiky – ovládateľnosť auta určuje predovšetkým tvar a hĺbka dezénu pneumatiky. Zákon stanovuje minimálnu hĺbku dezénu zimnej pneumatiky na 3 mm a 1,6 mm u letnej pneumatiky.

POZOR: Zimné pneumatiky na osobných autách sú na Slovensku povinné v prípade, ak je na vozovke súvislá snehová alebo ľadová vrstva.

Výstražný reflexný trojuholník – povinnou výbavou každého osobného vozidla je homologizovaný prenosný výstražný trojuholník schválený podľa predpisu EHK 27.

reflexný trojuholník do auta
Pri poruche auta a jeho odstavení na kraji vozovky ste povinný vytiahnuť a umiestniť na viditelnom mieste reflexný trojuholník.

Ak dôjde ku situácii, kedy je vozidlo prekážkou cestnej premávky, je jeho vodič povinný obliecť si reflexnú vestu a umiestniť výstražný trojuholník minimálne 50 metrov od auta v obci a minimálne 100 metrov od auta na ceste prvej triedy alebo diaľnici.

Reflexná vesta, resp. reflexný odev – tú musí obsahovať každé motorové vozidlo. Dôležité je nezabudnúť, že reflexný odev musí byť umiestnený v dosahu zo sedadla vodiča.

reflexná vesta
Reflexná vesta orandžovej farby vhodná ako povinná výbava do automobilu či BOZP.

TIP: Reflexná plachta na označovanie vytŕčajúceho nákladu z vašeho auta alebo vozíka síce nepatrí do povinnej výbavy auta, avšak v prípade, že budete prevážať náklad  trčiaci z vašeho vozidla, ste povinný tento náklad označiť plachtou zákonom daných rozmerov. Policajti neakceptujú pripevnenú reflexnú vestu ani červenú handru. 

reflexná plachta na náklad
Plachta na označovanie trčiaceho nákladu s reflexnými prvkami

Čo už v povinnej výbave auta mať nemusíte?

Protisklzové reťaze – osobné automobily nimi nemusia byť vybavené.

Náhradné žiarovky a poistky – od novembra 2009 už povinná výbava nemusí obsahovať žiarovky ani poistky. 

Ťažné lano – podľa § 16 vyhlášky MDPT SR č. 464/2009 Z. z. už ani ťažné lano nie je súčasťou povinnej výbavy osobných automobilov.

Správa o nehode nie je súčasťou povinnej výbavy a polícia ju nekontroluje v rámci cestnej kontroly. Tlačivo však naozaj nič nestojí a ak však náhodou budete účastníkom dopravnej nehody resp. škodovej udalosti a správu o nehode nevyplníte a nepodpíšete, škodová udalosť bude posudzovaná ako dopravná nehoda, ku ktorej je potrebné volať políciu. Ak vám teda správa o nehode v aute chýba riskujete pokutu od polície do výšky 60 eur. Správu o nehode si môžete stiahnuť úplne zadarmo tu, následne ju stačí iba vytlačiť.

Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Pin Share
No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Leave a Reply