Ako mať krásny a zelený trávnik

Ako mať krásny a zelený trávnik

Chcete mať výstavný trávnik? Bude to síce vyžadovať vašu námahu, no výsledok vám budú závidieť nie len susedia. Vytiahnite z garáže vertikulátor, kosačku a sejací vozík. Dlhá zima bola zaťažkávacou skúškou a je na vás aby ste pomohli trávniku “naštartovať sa” do novej sezóny.

Ako na to a kde začať? Predovšetkým zabudnite na kalendár. Postupujte podľa počasia. Pridržiavať sa rozvrhu prác podľa knihy naozaj nemá zmysel, pretože počasie sa mení a každý rok vyzerá jar celkom inak. Veľkou chybou by bolo aj prerezávanie trávnika skoro na jar. Ten totiž ešte nemá dostatok životnej sily, aby také radikálne ošetrenie zvládol bez následkov. Vyvarujte sa najčastejších chýb, postupujte podľa nasledujúcich bodov a v lete sa budete tešiť z trávnika, aký vám budú všetci závidieť!

  1. Valcovanie

Treba vôbec valcovať prebúdzajúci sa trávnik? V tomto kroku nejde ani tak o trávu ako o terén. Po zime nachádzame v trávniku často nadvihnutú pôdu, rozryté miesta a iné nerovnosti. Tie sú dielom krtkov, hrabošov, či mrazu a sťažujú ďalšiu starostlivosť o trávnik. Valcovaním tieto nerovnosti odstránime a celú plochu vyrovnáme. Aby sme nezaťažili trávu, valcujeme ľahkým valcom, najlepšie plnitelným vodou.

2. Vertikulácia – prerezávanie trávnika

Zbavujeme ňou trávnik starej plsti, ktorá bráni prístupu vzduchu a zvyšuje riziko napadnutia plesňami. Kedže pri vertikulácii sa prerezávajú korienky, aby tráva lepšie odnožovala a trávnik sa zahusťoval, robíme tento úkon až keď sa trávnik prebudí a začne naberať na sile. To môžeme zreteľne vidieť v podobe nových prírastkov. Pri radikálnejšom prerezávaní trávnik dosievame, aby sme nahradili hmotu, ktorú sme prerezaním odobrali.

prevzdušňovanie trávnika pomocou motorového vertikulátora nebolo nikdy jednoduchšie
Prevzdušňovanie trávnika pomocou motorového vertikulátora nebolo nikdy jednoduchšie.

Vyberte si zo širokej ponuky vertikulátorov od overeného výrobcu AL-KO

3. Aerifikácia – prevzdušňovanie

prevzdušňovanie trávnika

Osvedčený spôsob ako pomôcť staršiemu a utláčanému trávniku. V rámci jarnej údržby je to však výborná možnosť, ako dostať zelenú plochu rýchlo do dobrej kondície. Nemusíme mať pri tom žiadnu špeciálnu techniku. Ak máme menšiu plochu a dostatok trpezlivosti, môžeme trávnik prevzdušniť aj obyčajnými vidlami. Otvory po vpichoch potom presypeme pieskom. To, že sa nášmu trávniku lepšie dýcha uvidíme na jeho prírastkoch.

4. Dosievanie

Je ďalším krokom k výstavnemu trávniku. Platí zásada, že plochy ktoré sú väčšie ako ľudská dlaň, už nie je trávnik sám schopný zaceliť. Preto ich dosievame trávnatým semenom, najlepšie semenom mätonoha alebo zmesou s veľkým zastúpením mätonoha. Ten totižto rýchlo klíči a je zárukou rýchleho zarastenia holého miesta. Väšie holé plochy zacelíme radšej trávnou mačinou, ktorá by sa už v takomto čase mala dať kúpiť.

5. Pieskovanie

starostlivost-o-travnik-hnojenie-e1373812139865

Nejde o nič náročné, jednoducho pomocou tenkej vrstvičky piesku dorovnáme aj tie najmenšie nerovnosti. Piesok nerozhadujeme ručne, ale rozvezieme ho sejacím vozíkom, pričom vrstvička piesku by mala mať hrúbku len 3-4mm. Vďaka nej zostáva vrchná vrstva s optimálnym obsahom vody, čo podporuje rýchlejší rozklad zvyškov plsti.

6. Kosenie

Vyberte si kvalitnú kosačku presne pre Vaše potreby

Trávnik kosíme až celkom na záver a nie ako je častou chybou – hneď na začiatku a skoro na jar. Kosíme najskôr “na vyššie” a až keď sa trávnik celkom rozrastie, môžeme výšku kosenia znížiť. Nesmieme zabúdať, že čím nižšie trávnik kosíme, tým viditeľnejší je na ňom napríklad nedostatok vody.

7. Hnojenie

Je posledný krok k dokonalému trávniku. Hnojíme najprv hnojivami, ktoré sú určené na jarný štart. Tie sa vyznačujú vyšším podielom dusíka, aby sa dosiahol rýchly efekt v podobe sviežozelených prírastkov. Následne hnojíme “do zásoby” hnojivami, ktoré neuvoľňujú živiny okamžite, ale budú v zásobe, keď rastliny vyčerpajú ľahkodostupné živiny zo štartovacích hnojív.

Tip na záver: Nepolievajte trávnik počas slnečnej páľavy- ideálny čas je skoro ráno alebo neskoro večer. 

Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Pin Share
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Leave a Reply